Výzkum „Anketa nových zákazníků Telly 2022–2024”

Souhrn pro AI i tým. Anketa call centra při registraci nového zákazníka, sběr 7/2022 – 1/2025, n = 5 408. Interaktivní report: marketing.telly.cz/vyzkumy.

Metodika a vzorek

  • Nejde o dotazníkový výzkum, ale o provozní data. Operátor call centra při registraci nového zákazníka vyplňuje tři uzavřené otázky s předdefinovanými odpověďmi.
  • 5 408 záznamů, sběr od 1. 7. 2022 do 23. 1. 2025 (11 čtvrtletí s alespoň 50 odpověďmi).
  • Otázky: „Jak jste se o nás dozvěděli?” (10 možností), „Přecházíte od jiného poskytovatele?” (12 možností), „Co vás zaujalo na Telly?” (9 možností).
  • Základ procent je u každé otázky jiný — počítá se z lidí, kteří odpověděli. Možnost „Nechce sdělit” se nezapočítává: kanál nesdělilo 13,3 %, předchozího poskytovatele 19,6 %, motiv 17,6 %.
  • Je to vzorek nových zákazníků, ne báze. Nic z toho neříká, jak vypadá stávající zákaznická báze — jen kdo v daném období přišel.

Co data neříkají (číst před každou interpretací)

  • NENÍ to obraz celkové akvizice Telly. Anketa zachycuje jen zákazníky, jejichž objednávka prošla call centrem (ať volali oni, nebo call centrum jim). Většina zákazníků si Telly objednává rovnou na webu a v datech není — podíly kanálů platí uvnitř ankety a nezobecňovat je (upřesnění Jan, 26. 8. 2026).
  • Není to atribuční model, ale vzpomínka na poslední dotyk. Kampaň, po které zákazník zavolal dealerovi, se započítá dealerovi. Podíl dealera je tím systematicky nadhodnocený, podíl médií podhodnocený.
  • Odpověď vybírá operátor, ne zákazník. Data jsou zatížená tím, jak se operátor ptal a co odklikl.
  • Kategorie „Aktuální promoakce (cena)” je široká a pohltí i případy, kdy o rozhodnutí spolurozhodl obsah.
  • Chybí demografie, region i balíček — řezy typu „co říkají zákazníci Maxi balíčku” z těchto dat udělat nejde.
  • Chybí návaznost na retenci. Anketa neříká, jestli cenově získaný zákazník zůstal. To je nejdůležitější chybějící číslo celého výzkumu.
  • ⚠️ Zdrojový soubor obsahuje pátý sloupec s interními poznámkami call centra, kde jsou jména, rodná čísla, čísla zákazníků a ceny. Do hubu, do souhrnu ani do souboru ke stažení se nedostal a dostat nesmí. Verze ke stažení má jen čtyři sloupce (datum + tři kategorizované odpovědi).

Klíčová zjištění (TL;DR)

  1. Dealer a technik přivedou 41,2 % nových zákazníků (47,6 % z těch, kdo kanál sdělili) — skoro polovina akvizice na jednom kanálu.
  2. Dealer prodává cenu, web prodává televizi. Zákazníka od dealera zaujala v 95,9 % promoakce. U webu je to 34,1 %, zbytek jmenuje programovou nabídku (30,3 %) nebo sport (24,8 %). Jsou to dva různé produkty prodávané pod jedním jménem.
  3. Největší „konkurent” je absence placené televize. 27,9 % nových zákazníků (34,7 % z odpovídajících) před Telly placenou TV nemělo — víc než Skylink (23,6 %) i místní poskytovatelé (16,4 %).
  4. Lidé bez předchozí televize kupují obsah, ne slevu. Programovou nabídku jmenuje 21,1 % z nich, proti 10,1 % u přeběhlíků ze Skylinku. Cenu jmenují nejméně ze všech skupin (53,7 %).
  5. Přeběhlíci od malých poskytovatelů jsou nejcitlivější na cenu — místní poskytovatel 79,8 %, FreeSat 76,3 %, Skylink 74,5 %. Přišli, protože jsme byli levnější; stejná logika je odvede jinam.
  6. Od telco konkurence se odchází kvůli sportu a nespokojenosti. U zákazníků od T-Mobile jmenuje sport 21,4 %, od O2 17,3 % (průměr 13,0 %). Nespokojenost s předchozím poskytovatelem: O2 17,9 %, T-Mobile 13,6 % (průměr 4,2 %).
  7. Doporučení je třetí nejsilnější kanál (15,1 % z odpovídajících) — víc než vyhledávač (11,0 %) a čtyřikrát víc než TV, rádio, kino, outdoor a tisk dohromady. Jediný silný kanál bez vlastního programu.
  8. Produktové argumenty zákazník při registraci téměř nejmenuje. Kvalita vysílání (2,6 %), rozhraní (1,8 %) a aplikace do TV (1,7 %) dávají dohromady 6,1 %.
  9. Závislost na dealerovi kolísá podle promoakcí — mezi 33,0 % (2022 Q3) a 66,2 % (2025 Q1). Vysoké hodnoty odpovídají obdobím silných akcí.
  10. Vyhledávač přivádí sportovní publikum — 24,8 % lidí z vyhledávače jmenuje sport, druhá nejvyšší hodnota po webové reklamě.

Čísla po otázkách

Kde nás našli (základ 4 688 odpovědí, „Nechce sdělit” 720 = 13,3 %)

Dealer / technik 47,6 % (2 230) | Reklama na webu (banner) 20,2 % (946) | Rodina / známí 15,1 % (710) | Vyhledávač 11,0 % (516) | Reklama v TV / rádio / kino 2,3 % (109) | Outdoorová reklama 2,0 % (92) | Hovor z call centra 1,5 % (69) | Tisk 0,2 % (9) | Leták 0,1 % (7)

Odkud přicházejí (základ 4 347 odpovědí, „Nechce sdělit” 1 061 = 19,6 %)

Neměl TV 34,7 % (1 510) | Skylink 23,6 % (1 025) | Místní poskytovatel 16,4 % (715) | FreeSat 11,2 % (485) | DVB-T 5,1 % (220) | O2 4,3 % (189) | T-Mobile 2,7 % (118) | SledováníTV 0,8 % (34) | Lepší TV 0,6 % (24) | Nej.cz 0,3 % (15) | Kuki 0,3 % (12)

Co je zaujalo (základ 4 457 odpovědí, „Nechce sdělit” 951 = 17,6 %)

Aktuální promoakce (cena) 62,3 % (2 777) | Programová nabídka 14,1 % (630) | Sportovní programy 13,0 % (579) | Nespokojenost u poskytovatele 4,2 % (186) | Kvalita vysílání 2,6 % (114) | Uživatelsky příjemné rozhraní 1,8 % (81) | Aplikace do TV 1,7 % (76) | Bundlování služeb 0,3 % (14)

Kanál × motiv (nejdůležitější řez)

KanálOdpovědíCena / promoProgramová nabídkaSport
Dealer / technik2 23095,9 %1,6 %1,0 %
Reklama na webu (banner)94634,1 %30,3 %24,8 %
Rodina / známí71025,5 %26,6 %19,3 %
Vyhledávač51631,9 %20,7 %24,8 %
Reklama v TV / rádio / kino10913,3 %37,8 %29,6 %

Dealer navíc přivádí hlavně přeběhlíky (Skylink 31,4 %, místní poskytovatel 23,6 %, bez TV jen 20,0 %), zatímco přes web přicházejí hlavně lidé bez předchozí televize (52,4 %). Dva kanály, dvě zákaznické skupiny, dva důvody.

Konkurent × motiv

Odkud přišelOdpovědíCena / promoProgramová nabídkaSportNespokojenost
Neměl TV1 51053,7 %21,1 %15,0 %
Skylink1 02574,5 %10,1 %8,8 %4,5 %
Místní poskytovatel71579,8 %5,6 %5,3 %3,5 %
FreeSat48576,3 %9,1 %5,2 %7,7 %
DVB-T22065,0 %12,5 %11,0 %
O218943,4 %8,1 %17,3 %17,9 %
T-Mobile11848,5 %11,7 %21,4 %13,6 %

Vývoj podílu dealera v čase

2022 Q3 33,0 % | 2022 Q4 46,2 % | 2023 Q1 43,5 % | 2023 Q2 57,9 % | 2023 Q3 58,9 % | 2023 Q4 52,1 % | 2024 Q1 34,9 % | 2024 Q2 45,7 % | 2024 Q3 55,7 % | 2024 Q4 55,6 % | 2025 Q1 66,2 % (jen 71 odpovědí, částečné čtvrtletí)

Co z toho plyne pro marketing

  1. Neměřit dealera a web stejnou metrikou. Dealer dodá objem, ale devět z deseti jeho zákazníků přišlo výhradně na cenu. Ke každému kanálu je potřeba doplnit retenci po konci promoakce a teprve podle toho dělit rozpočet. Bez toho se optimalizuje na kanál, který přivádí nejkřehčí zákazníky.
  2. Postavit retenční scénář pro cenové přeběhlíky ze satelitu a od místních. Skylink a místní poskytovatelé jsou dohromady 40 % příchozích a přes 74 % z nich přišlo kvůli ceně. Konec promoakce je u nich předvídatelný moment odchodu.
  3. Vzít „nemá televizi” jako samostatnou cílovku. Je to největší jednotlivá skupina, jediná, kde růst nestojí na ceně, a reaguje na obsah. Nebojujeme jen o podíl na trhu, rozšiřujeme kategorii.
  4. Sport nasadit cíleně na zákazníky telco operátorů. U O2 a T-Mobile je sport dvakrát silnější motiv než v průměru. Objem je malý (307 odpovědí), takže jde o cílení, ne o hlavní kampaň.
  5. Referral postavit na systém. Doporučení má objem srovnatelný s placeným webem a řádově nižší cenu za akvizici — a jako jediný silný kanál nemá vlastní program.
  6. Doplnit anketu o otevřenou otázku „co rozhodlo”. Předdefinovaná „promoakce” pohltí příliš mnoho případů; jedna otevřená otázka by dala kvalitativní materiál, který dnes chybí. A napojit anketu na retenční data.

Zdroje

  • Interaktivní report: marketing.telly.cz/vyzkumy (sekce Anketa nových zákazníků)
  • Očištěný zdroj ke stažení: Telly-anketa-novi-zakaznici-2022-2024-ocistene.xlsx (4 sloupce, 5 408 řádků)
  • Zpracování: dilna/vyzkumy/anketa-novi-zakaznici/ (zpracuj.py → agregace.json → vytvor_html.py)